Énidő nyomozó





Néhány gyorstipp ahhoz, hogy gyorsan találj magadnak több énidőt.



Mindenki az idő szorításában él – ha sok feladatunk van, sok határidővel szembesülünk, érezhetjük ezt a szorítást rendkívül kényelmetlennek, szinte össze akar roppantani az a sok feladat és kötelezettség, amit el kell végeznünk. 
Azonban egy kis rafinériával megolajozhatjuk ezt a gépezetet, és ahelyett, hogy összeroppannánk, találhatunk egy olyan helyet, ahol jóval több tér áll rendelkezésünkre, mint korábban.
Hol is kezdjük az énidő varázslást? 
Mondjuk ott, hogy áttekintjük, milyen feladataink vannak. 
Ideje, hogy észrevegyük, hogy 24 óránk van, és mi összesen egy darab emberi lényt reprezentálunk, így nem leszünk képesek azt a szinte végtelen mennyiségű feladatot elvégezni, amit „kellene”, vagy úgy gondoljuk, hogy „kellene”.

Vizsgáld meg a feladatokat most az alábbiak mentén:

·         Fontos Neked a feladat elvégzése? à csak ilyenekkel foglalkozz!

o   Sürgős a feladat? -> csináld meg most!
Ezeket a feladatokat általában előre kell vennünk, és saját magunknak kell megvalósítani. Ilyen lehet például egy munkahelyi prezentáció határidőre történő elkészítése, amitől az előléptetésünket várjuk; vagy például a részvételünk egy tréningen, továbbképzésen. Ezeket a dolgokat szívesen csináljuk, hiszen fontosak számunkra.

o   Nem sürgős a feladat? -> határozd meg, mikor fogod megcsinálni, különben a sürgős feladatok miatt mindig hátrébb fog csúszni a megvalósításuk.
Ezen feladatok, tevékenységek időzítését általában szabadon megválaszthatjuk. Ilyen lehet például a sportolás, a hobbinkra szánt idő, a családdal töltött idő, a nyaralás. Ha nem kapcsolunk hozzájuk határidőt, vagyis nem tervezzük meg, mikor csináljuk, akkor bizony hajlamosak vagyunk ezeket a tevékenységeket háttérbe szorítani, pedig nekünk fontosak! Ebből aztán egy csomó frusztráció adódhat. Tervezzük be életünkbe a számunkra fontos dolgokat!

·         Nem fontos neked? -> szabadulj meg tőlük!

o   Sürgős, de nem fontos? -> delegáld! Ki tudna neked segíteni ebben?
Ilyen feladat lehet például az adóbevallásunk elkészítése, a heti nagy bevásárlás, a vasalás – egy a közös ezekben a tevékenységekben: időre meg kell valósulniuk, azonban a végeredmény szempontjából teljesen lényegtelen, mi magunk foglalkozunk-e vele, vagy segítséget kérünk hozzá. Tárjuk fel az ilyen feladatainkat, és gondolkozzunk el rajta, milyen feladatban kik tudnának nekünk segíteni?

o   Nem sürgős -> se nem fontos, se nem sürgős, minek töltenél vele időt?
Az ilyen tevékenységek gyakran észrevétlenül vannak jelen életünkben – internetezés, tv nézés, illetve az összes olyan dolog, amivel feleslegesen időt töltünk. Nem, itt nem arról van szó, hogy az internetezés, vagy a tv nézés ördögtől való, hiszen sok olyan ember van, aki ezzel a tevékenységgel kiválóan tud pihenni. Itt azt kell beazonosítani, van-e olyan, amikor már zombi üzemmódban facebookozunk, vagy bámuljuk a tévét, és észrevesszük, hirtelen elszaladt 2 óra. Azonosítsuk azokat a dolgokat, amik nem töltenek már minket, és csináljunk helyettük valami teljesen mást.

Néhány gyorstipp, amit énidő nyomozói pályafutásom során gyűjtöttem, és talán Neked is hasznos lehet – hogyan találj magadnak plusz időt?

  • ·    bevásárlás – delegáljuk! Ki tudná még helyetted megcsinálni? Apukád? A párod? Ha nem találsz senkit, csináld online – a házhoz szállítás ugyan általában pénzbe kerül, de ha megnézed, mennyi időt spóroltál azzal, hogy nem te személyesen tolod a bevásárlókosarat, talán megéri J
  • ·         testmozgás – ha nincs időd azonnal 2 órás edzéseket beiktatni az életedbe, gondold át, mi az, ami könnyen megy, és szinte azonnal megvalósítható. Pl. lépcső használata lift helyett? Az, hogy kicsit távolabb parkolj le a munkahelyedtől? Az, hogy egy megállóval előbb leszállj? Az, hogy minden második szünetedben sétálj egy kört a munkahelyed körül? Bármilyen kis dologgal előrébb vagy, mintha semmit sem tennél!
  • ·     időrabló tevékenységek – egy nap számolj utána, hogy hány órát töltesz felesleges internetezéssel, közösségi média nézegetéssel. Váltsd ki ezt az időt! Ha a felesleges tevékenységekre fordított időt csak 50%-ban fordítod másra, mennyi plusz lehetőséged keletkezik például olvasni, sportolni, vagy a kedvenc hobbiddal foglalatoskodni?
  • ·         kelj a tervezettnél 10 perccel korábban – ez a reggeli kis plusz idő általában nyugalomban telik, így alkalmas lehet meditálásra, a nap átgondolására, de akár egy rövid jóga gyakorlatsor elvégzésére is. Ha olyan tevékenységet végeznél, amire több idő szükséges – pl. önéletrajzi könyvedet írod éppen, vagy a Háború és békét fordítod szanszkrit nyelvre –, kelj 30 perccel előbb. Ez még talán az a kategória, hogy nem fogsz a fáradságtól ülve elaludni munkahelyeden sem, és a hét alatt összesen 3,5 órát ad neked, amikor azt csinálhatsz, amit akarsz.
  • ·         időduplázás – vonj össze tevékenységeket! Ha végig nézed a feladatlistádat, biztosan találsz rajtuk olyan tevékenységeket, amiket egyszerre is lehet végezni. Ez szuper, mert szinte megduplázza hatékonyság szempontjából az idődet. Pl. tudsz horgolni a gyerekeknek való mesélés közben is, vagy mondjuk felnőtteknek szóló színezőt színezni, amíg a gyerekeid saját színezőjükön munkálkodnak – ezzel a gyerekekkel töltött minőségi idő is fokozódik, és a kedvenc kreatív hobbiddal is tudsz haladni. Ugyanígy, duplázott idő lehet például, ha a munkahelyedre érkezésig kihasználod az időt, és hangoskönyvet hallgatsz, vagy japánul tanulsz.

Az én nézőpontom szerint az egésznek két kulcsa van: tudatosan figyeld, mire és mikor szánsz időt, és törekedj arra, hogy minél több olyan tevékenységet csempéssz a napodba, ami örömmel tölt el.

Rátkai Anett

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése