Az idő fogságában
Mindig rohanunk valamiért. Mindig rohanunk valahová. Hajtunk a munkahelyünkön, és frusztráltak vagyunk azok miatt a feladatok miatt, amiket aznap nem tudtunk befejezni. Feszültté tesz minket, hogy mindig későn érünk haza, vagy mindig rohanni kell az óvodába, és már megint a mi gyermekünk az utolsó. Van, hogy napközben még enni is elfelejtünk, aztán este mindent bepótolunk, pedig milyen idegesítő, hogy már megint szorít a kedvenc nadrágunk.
Edzésre is kellene járni, de egyszerűen nincs időnk, arról már nem is beszélve, hogy szükségünk van egy kis énidőre is, hogy olyan tevékenységet végezzünk, ami feltölt. A párunkkal, és adott esetben a gyerekeinkkel is foglalkozni szeretnénk. De mégis mikor?
Világosan látszik, hogy a rendszerben változásra van szükség, mégpedig az is bizton állítható, hogy a mi oldalunkon szükséges változtatni.
De pontosan hol? És mégis hogyan kezdjünk neki?
Hatékony lépés lehet ilyenkor, hogy olyan dolgokkal foglalkozunk, olyan dolgokra szánunk időt, amivel valóban szeretnénk foglalkozni.
Fontos tehát, hogy tisztában legyünk azzal, számunkra mi a fontos az életünkben.
Más szavakkal: mik az életcéljaink?
Milyen célokat tudunk magunk elé kitűzni annak érdekében, hogy olyanok legyenek napjaink, amilyet szeretnénk?
A célok felállításához és eléréséhez segítségül szeretnék most megosztani veletek egy modellt, aminek nagyszerűsége nem a hírességében, hanem sokkal inkább egyszerűségében áll.
Saját magatok is tudjátok használni, vagy akár egy coach segítségét is kérhetitek – a modell ugyanis hűen tükrözi egy tipikus coaching folyamat mibenlétét.
Lássuk tehát: A GROW MODELL
G – goal, vagyis cél. Határozzuk meg, mit akarunk!
R – reality, vagyis jelenlegi helyzet. Hol tartunk most?
O – options, azaz lehetőségek. Mit csinálhatnánk?
W – will, a szándék. Mit fogunk tenni?
A négy egyszerű lépés mindegyike rendkívül fontos, és megkerülhetetlen a számunkra kielégítő végeredmény elérése érdekében.
1. lépés: célkitűzés.
Határozzuk meg, milyen dolgokat szeretnénk a mindennapjainkban megélni. Tervezzük meg, mitől éreznénk igazán jól magunkat. A célok kitűzésénél figyeljünk arra, hogy a cél legyen konkrét, mérhető, elérhető, reális és időkerethez kötött. Fontos kérdés a célállításnál, hogy mennyit akarunk beletenni ebbe a folyamatba. Rögtön a Mount Everest meghódítása lesz a célunk? Nem lehetetlen, hiszen az a több ezer ember, aki már megmászta az Everestet, biztosan ezt a célt tűzte ki magának. Azonban lehet, hogy a többi hegyet is érdemes célállítás előtt megvizsgálnunk. Gyakorlati példánál maradva, nem biztos, hogy rögtön jó cél lesz, hogy nem lesz munkahelyem, de rengeteg pénzt fogok keresni. Lehet, hogy jobban járunk, ha először azt a célt tűzzük ki magunk elé, hogy nem fogok több túlórát vállalni, vagy a munkaidő után munkával foglalkozni.
2. lépés: jelenlegi helyzet feltárása.
Szintén kritikus pont. Nézzünk rá őszintén, milyen dolgokat tettünk meg eddig, értsük meg, milyen belső akadályokkal, blokkokkal találkoztunk, mik voltak a fejlődést gátló tényezők. Vegyük leltárba, mik vannak most az életünkben.
3. lépés: lehetőségek feltárása.
A legizgalmasabb pont – hogyan fogjuk elérni a kitűzött célt? Milyen lehetőségek és alternatívák állnak rendelkezésre? Bármilyen ötlet jó ötlet ennél a pontnál, a lényeg, hogy a lehető legnagyobb számú alternatívát találjuk meg, hogy könnyebben ki lehessen választani, melyik lesz a megfelelő irány.
4. lépés: mit fogunk tenni?
Nézzük meg, hogy mit tapasztaltunk eddig, mi az, amit meg tudunk változtatni célunk elérése érdekében. Azonosítsuk be, hogy milyen lépéseket teszünk az ügyünkért, figyelve a lehetséges akadályokra is. Határozzuk meg azt is, mit mikor teszünk, mennyi idő alatt. Gondoljuk át, milyen támogatásra van szükségünk.
Ezek után nincs más hátra, mint elköteleződni a megálmodott lépések mellett, és megvalósítani azokat. Sokat segít, ha a megcélzott lépéseket és a hozzájuk kapcsolt időkereteket leírjuk a könnyebb nyomon követhetőség érdekében.
Sok sikert az új célok megvalósításához!
Rátkai Anett
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése