Kevés információt ad a főnököm





Számos vezetői típust megkülönböztet a szakirodalom – autoriter, demokratikus, stb., akik mind-mind másként viselkednek egy bizonyos szituációban. Ezt még tovább árnyalja, hogy mint emberek is különböző személyiség-típusokba tartozunk, ami tovább módosíthatja azt, melyik vezető hogyan reagál helyzetekre, és azt, hogy végül milyen jellegű vezetési stílust alakít ki. 

Mostani témánk azt a problémát közelíti meg gyakorlati szempontból, hogy vajon mit tehetünk akkor, ha úgy érezzük, nem tudjuk, mit vár el tőlünk a főnökünk egy feladat kapcsán. Adott esetben készítettünk egy anyagot, amit főnökünk visszaküld nekünk „megfontolásra” annyi megjegyzéssel, hogy nem jó. Mit tehet ilyenkor az ember lánya?


       0.  lépés: az azonnali reakcióink kezelése

Ilyen esetekben előfordulhat, hogy az azonnali reakciónk a leblokkolás, a düh, vagy harag. Úgy érezzük, leforráztak minket, hiszen adott esetben hosszú órákat töltöttünk azzal, hogy elkészítsük az anyagot, amit most leminősítettek, pedig mi elégedettek voltunk vele. Megjelenhet bennünk a saját tudásunk, képességeink megkérdőjelezése is, esetleg máris a következő teljesítmény-értékelésünkön aggódunk, vagy azon, hogy minden kollégánk megtudja az esetet.
 
Jobban tesszük, ha önmarcangolás és tépelődés helyett olyan reakcióval lépünk fel, ami átsegít minket ezen az akadályon. Első feladatunk, hogy az esetleges dühünket, frusztrációnkat, feszültségünket, sértettségünket elengedjük. Amikor kicsit megnyugodtunk, fogadjuk el, hogy az anyagot részben vagy egészben újra kell alkotnunk. Amikor mindkét „kezdeti sokkon” túl vagyunk, az alábbi módokon kezelhetjük a helyzetet hatékonyan. 

       1. lehetőség: kérj további információt!

A leghatékonyabb és legcélravezetőbb módja, hogy olyan anyagot készíts, amely a főnököd szájízének megfelelő, az az, ha közvetlenül tőle kérsz iránymutatást. Kérd meg, hogy mondja el, mi legyen az anyag felépítése, célja, illetve van-e bármilyen fontos egyéb követelmény, ami feltétlenül szerepeljen az anyagban. 

Vigyázat! Ne azt kérd tőle, hogy írja meg helyetted az anyagot, vagy hogy mondja meg, honnan szedd össze a kért információkat! A hogyan megvalósítása továbbra is a te feladatod lesz. Azonban ha tudod, hogy egy táblázatra van szükség, vagy egy bő magyarázatokkal ellátott részletes folyamatleírásra, esetleg csak a főbb konklúziók pontokba foglalt bemutatása szükséges a főnököd elképzelése alapján, nagyban segít, hogy egy valóban neki tetsző anyagot produkálj. 

Vigyázat 2! Ha a főnököd elmondja, hogy mit szeretne látni, még véletlenül se készíts helyette mást, táblázat helyett ne kapjon bő folyamatleírást, mert egyrészt nem fogja értékelni, másrészt, ha megadta a formát, azt önkényesen ne változtassuk meg!

       2. lehetőség: Találd ki!

Vannak olyan vezetők, akik nehezen elérhetők, vagy kérésed ellenére sem mondják el, hogy mit szeretnének látni az adott átírandó anyagban. Ilyenkor vedd elő a kreativitásod, és találd ki te magad!

Természetesen itt is több irányból folyamodhatsz segítségért: gondold át, hogy néztek ki azok az anyagok, amiket korábban elfogadott a főnököd. Indulj ki azokból, valószínűleg, ha valami hasonlót produkálsz, most is megnyeri majd a tetszését. 

Esetleg, ha van olyan kollégád, aki ismeri főnököd stílusát, és te is megbízol a véleményében, kérd ki a tanácsát, vajon milyen jellegű anyaggal lenne a téma kapcsán elégedett a főnököd – hátha ad neked egy vagy több jó ötletet, tippet, amit használni tudsz majd. 

Ha teljesen tanácstalan vagy és belefér az időbe, hogy a főnököd visszajelzését megvárd, akkor felvázolhatsz neki az anyag tartalma kapcsán néhány szcenáriót, hogy is tudnád elkészíteni azt. Akár e-mailben, akár egy gyors megbeszélés keretében, akár telefonon kérheted, segítsen kijelölni, melyik irányba indulj el. 

Ha ezt a megoldást választod, valószínűleg a vezetőd nagyon hálás lesz neked azért, hogy átgondoltad a lehetséges irányokat, és ő döntheti el a számára előkészített és átgondolt lehetőségekből, milyen legyen a végső formátum. 

Vigyázat! Túl részletesen egyik verziót se dolgozd ki addig, míg a vezetődtől nem kapod meg a visszajelzést, merre indulj, hogy elkerüld a további felesleges munkát. Annyira viszont legyenek részletesek a szcenárióid, hogy a főnököd könnyen és gyorsan el tudja dönteni, hogy melyik lenne számára az ideális tartalom. 

Vigyázat 2! Szcenáriókat csak akkor érdemes vázolni, ha valóban belefér az időbe, hogy a vezetőd iránymutatást adjon – vedd figyelembe, hogy egyéb feladatai miatt kell némi átfutási idővel számolnod, amíg a válasza megérkezik. Ha ez veszélyesen közel esne a leadási határidőhöz, akkor nem feltétlenül ez a legjobb irány, amerre mehetsz. 

Vigyázat 3! Csak a kellő bonyolultságú feladatok esetén érdemes szcenáriók kialakításával foglalkoznod – vigyázz, hogy a viszonylag egyszerű feladatot ne bonyolítsd túl te magad! 

       3. lépés – konklúzió

Elérkeztünk a legfontosabb lépéshez a folyamatban – a konklúziók levonásához! Ebből a pontból tanulhatsz a legtöbbet, és építheted magadat a jövőben, emiatt soha ne hagyd el! Legjobb, ha megvárod ezzel, amíg a főnököd visszajelez az anyagod kapcsán, és már elfogadja azt. 

Ilyenkor menj vissza a folyamat legelejére: mit mondtak el neked a feladat kapcsán? Milyen kérdéseket tettél fel? Mi az, ami hiányzott az első anyagodból, amit visszaküldtek? Hogy tudtad ezt megoldani? Majd amikor ezek megvannak, nézd meg, mit kellett volna tudnod rögtön a feladat kiadásakor annak érdekében, hogy egyből azt az anyagot készítsd el, amit végül elfogadtak? Mi az, amit te kérdezhettél volna rögtön az elején, hogy azonnal a kívánt irányba indulj el?

Fontos tudnunk, hogy mindannyian követünk el hibákat, mindenkinek adta már vissza legalább egyszer a főnöke az elkészített anyagot átírásra, és sokak számára okozott ez kellemetlen pillanatokat. Azonban az, hogy hogyan kezelünk egy-egy ilyen „kudarchelyzetet”, nagyban befolyásolhatja a rólunk munkahelyen kialakított képet, illetve a tanulságok levonásával elősegíthetjük, hogy minél kevesebbszer kerüljünk ilyen jellegű helyzetbe.

Ha szeretnéd, hogy a személyesen a Te munkahelyi konfliktusodhoz készítsünk megoldási javaslatokat, akkor küldd el nekünk helyzeted rövid leírását a kiegyensulyoz@gmail.com címre, és a beérkezett kérdések közül is választunk a munkahelyi stresszkezelde cikkjeiben!

Ha szeretnéd átalakítani munkakapcsolatodat főnököddel, nézd meg ezt a linket

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése