Számos vezetői típust megkülönböztet a szakirodalom – autoriter, demokratikus, stb., akik mind-mind másként viselkednek egy bizonyos szituációban. Ezt még tovább árnyalja, hogy mint emberek is különböző személyiség-típusokba tartozunk, ami tovább módosíthatja azt, melyik vezető hogyan reagál helyzetekre, és azt, hogy végül milyen jellegű vezetési stílust alakít ki. 

Mostani témánk azt a problémát közelíti meg gyakorlati szempontból, hogy vajon mit tehetünk akkor, ha úgy érezzük, nem tudjuk, mit vár el tőlünk a főnökünk egy feladat kapcsán. Adott esetben készítettünk egy anyagot, amit főnökünk visszaküld nekünk „megfontolásra” annyi megjegyzéssel, hogy nem jó. Mit tehet ilyenkor az ember lánya?


       0.  lépés: az azonnali reakcióink kezelése

Ilyen esetekben előfordulhat, hogy az azonnali reakciónk a leblokkolás, a düh, vagy harag. Úgy érezzük, leforráztak minket, hiszen adott esetben hosszú órákat töltöttünk azzal, hogy elkészítsük az anyagot, amit most leminősítettek, pedig mi elégedettek voltunk vele. Megjelenhet bennünk a saját tudásunk, képességeink megkérdőjelezése is, esetleg máris a következő teljesítmény-értékelésünkön aggódunk, vagy azon, hogy minden kollégánk megtudja az esetet.
 
Jobban tesszük, ha önmarcangolás és tépelődés helyett olyan reakcióval lépünk fel, ami átsegít minket ezen az akadályon. Első feladatunk, hogy az esetleges dühünket, frusztrációnkat, feszültségünket, sértettségünket elengedjük. Amikor kicsit megnyugodtunk, fogadjuk el, hogy az anyagot részben vagy egészben újra kell alkotnunk. Amikor mindkét „kezdeti sokkon” túl vagyunk, az alábbi módokon kezelhetjük a helyzetet hatékonyan. 

       1. lehetőség: kérj további információt!

A leghatékonyabb és legcélravezetőbb módja, hogy olyan anyagot készíts, amely a főnököd szájízének megfelelő, az az, ha közvetlenül tőle kérsz iránymutatást. Kérd meg, hogy mondja el, mi legyen az anyag felépítése, célja, illetve van-e bármilyen fontos egyéb követelmény, ami feltétlenül szerepeljen az anyagban. 

Vigyázat! Ne azt kérd tőle, hogy írja meg helyetted az anyagot, vagy hogy mondja meg, honnan szedd össze a kért információkat! A hogyan megvalósítása továbbra is a te feladatod lesz. Azonban ha tudod, hogy egy táblázatra van szükség, vagy egy bő magyarázatokkal ellátott részletes folyamatleírásra, esetleg csak a főbb konklúziók pontokba foglalt bemutatása szükséges a főnököd elképzelése alapján, nagyban segít, hogy egy valóban neki tetsző anyagot produkálj. 

Vigyázat 2! Ha a főnököd elmondja, hogy mit szeretne látni, még véletlenül se készíts helyette mást, táblázat helyett ne kapjon bő folyamatleírást, mert egyrészt nem fogja értékelni, másrészt, ha megadta a formát, azt önkényesen ne változtassuk meg!

       2. lehetőség: Találd ki!

Vannak olyan vezetők, akik nehezen elérhetők, vagy kérésed ellenére sem mondják el, hogy mit szeretnének látni az adott átírandó anyagban. Ilyenkor vedd elő a kreativitásod, és találd ki te magad!

Természetesen itt is több irányból folyamodhatsz segítségért: gondold át, hogy néztek ki azok az anyagok, amiket korábban elfogadott a főnököd. Indulj ki azokból, valószínűleg, ha valami hasonlót produkálsz, most is megnyeri majd a tetszését. 

Esetleg, ha van olyan kollégád, aki ismeri főnököd stílusát, és te is megbízol a véleményében, kérd ki a tanácsát, vajon milyen jellegű anyaggal lenne a téma kapcsán elégedett a főnököd – hátha ad neked egy vagy több jó ötletet, tippet, amit használni tudsz majd. 

Ha teljesen tanácstalan vagy és belefér az időbe, hogy a főnököd visszajelzését megvárd, akkor felvázolhatsz neki az anyag tartalma kapcsán néhány szcenáriót, hogy is tudnád elkészíteni azt. Akár e-mailben, akár egy gyors megbeszélés keretében, akár telefonon kérheted, segítsen kijelölni, melyik irányba indulj el. 

Ha ezt a megoldást választod, valószínűleg a vezetőd nagyon hálás lesz neked azért, hogy átgondoltad a lehetséges irányokat, és ő döntheti el a számára előkészített és átgondolt lehetőségekből, milyen legyen a végső formátum. 

Vigyázat! Túl részletesen egyik verziót se dolgozd ki addig, míg a vezetődtől nem kapod meg a visszajelzést, merre indulj, hogy elkerüld a további felesleges munkát. Annyira viszont legyenek részletesek a szcenárióid, hogy a főnököd könnyen és gyorsan el tudja dönteni, hogy melyik lenne számára az ideális tartalom. 

Vigyázat 2! Szcenáriókat csak akkor érdemes vázolni, ha valóban belefér az időbe, hogy a vezetőd iránymutatást adjon – vedd figyelembe, hogy egyéb feladatai miatt kell némi átfutási idővel számolnod, amíg a válasza megérkezik. Ha ez veszélyesen közel esne a leadási határidőhöz, akkor nem feltétlenül ez a legjobb irány, amerre mehetsz. 

Vigyázat 3! Csak a kellő bonyolultságú feladatok esetén érdemes szcenáriók kialakításával foglalkoznod – vigyázz, hogy a viszonylag egyszerű feladatot ne bonyolítsd túl te magad! 

       3. lépés – konklúzió

Elérkeztünk a legfontosabb lépéshez a folyamatban – a konklúziók levonásához! Ebből a pontból tanulhatsz a legtöbbet, és építheted magadat a jövőben, emiatt soha ne hagyd el! Legjobb, ha megvárod ezzel, amíg a főnököd visszajelez az anyagod kapcsán, és már elfogadja azt. 

Ilyenkor menj vissza a folyamat legelejére: mit mondtak el neked a feladat kapcsán? Milyen kérdéseket tettél fel? Mi az, ami hiányzott az első anyagodból, amit visszaküldtek? Hogy tudtad ezt megoldani? Majd amikor ezek megvannak, nézd meg, mit kellett volna tudnod rögtön a feladat kiadásakor annak érdekében, hogy egyből azt az anyagot készítsd el, amit végül elfogadtak? Mi az, amit te kérdezhettél volna rögtön az elején, hogy azonnal a kívánt irányba indulj el?

Fontos tudnunk, hogy mindannyian követünk el hibákat, mindenkinek adta már vissza legalább egyszer a főnöke az elkészített anyagot átírásra, és sokak számára okozott ez kellemetlen pillanatokat. Azonban az, hogy hogyan kezelünk egy-egy ilyen „kudarchelyzetet”, nagyban befolyásolhatja a rólunk munkahelyen kialakított képet, illetve a tanulságok levonásával elősegíthetjük, hogy minél kevesebbszer kerüljünk ilyen jellegű helyzetbe.

Ha szeretnéd, hogy a személyesen a Te munkahelyi konfliktusodhoz készítsünk megoldási javaslatokat, akkor küldd el nekünk helyzeted rövid leírását a kiegyensulyoz@gmail.com címre, és a beérkezett kérdések közül is választunk a munkahelyi stresszkezelde cikkjeiben!

Ha szeretnéd átalakítani munkakapcsolatodat főnököddel, nézd meg ezt a linket




Reggel csörög az óra, amit a szundi gomb legalább háromszori megnyomása követ. Próbálsz kikelni az ágyból, de az erőtlenség és a motiváció hiánya szíjakként feszülnek rád, és megmoccanni sem bírsz. Aztán valahogy kikeveredsz az ágy biztonságából, és kapkodva elkészülsz, megpróbálod felrajzolni arcodra a „semmigondnincs” sminket és magadra fújod a „mindenrendbenvan” parfümöd, aztán elindulsz dolgozni. 

Ahogy közelítesz a munkahelyedhez, úgy nő a feszültséged is, minden megtett méterrel egyre nagyobb. Már megy is a fejedben a munkahelyi mozi – Béla tuti nem lett kész a kért kimutatásokkal… Anita biztos megint öngyilkos hangulatban lesz, Julcsi és Erzsi pedig folytatják az intrika-showt… És vajon ma megint milyen hülyeséget talál ki a főnököd??

Mire elérsz a bejáratig, már masszív gyomorgörcsöd van, és ha reggeliztél, erősen koncentrálnod kell, hogy az benned is maradjon… A munkanapodat feszültség kíséri, a munkaidő végét pedig úgy várod, mint Neil Armstrong a rakétakilövést… de a helyzet annyira belerágta magát a lelkedbe, hogy még munkaidő után is az ottani eseményeket rágod.

Ha ezekhez hasonló jeleket tapasztalsz magadon, egy dolgot biztosan megállapíthatunk: valami nem megfelelő számodra a munkahelyeden. Sőt, úgy is mondhatnánk, hogy ha a fenti helyzeteket, vagy azok legalább egy részét régi ismerősként üdvözlöd, égetően sürgős megnézned, mi is történik veled. 

Ha megvizsgálod a kiváltó okokat, lehet, hogy úgy érzed, elakadtál. Lehet, hogy egy fontos, vagy lehetetlennek tűnő feladat növelte meg a stessz szintedet. Az is lehet, hogy az új főnököd, vagy egy új kolléga érkezése váltott ki belőled feszültséget. De az is lehet, hogy egyáltalán semmilyen külső tényező nem indokolja az érzéseinket – harcos amazonként vagy sárkányölő vitézként tökéletesen teljesítünk a munkahelyünkön, alapvetően jó kapcsolatot ápolunk a kollégáinkkal is, de úgy érezzük, nem bírjuk már tovább. 

Számolj most egy kicsit! Egy napod 24 órájából 8-10 órát töltesz el a munkahelyeden. A munkába járás idejét hozzáadva ez 9-11 órára duzzad. Ha 7 óra alvásidővel számolsz, nyugodtan mondhatjuk, hogy az ébren töltött időd 65%-át egy olyan környezetben töltöd el a munkahelyeden, ami számodra nem, vagy nem ideálisan működik. Ha hozzászámoljuk, hogy ilyen helyzetben jellemzően a munkaidő után is 1-2 órát a munkahelyi problémák átgondolásával, megvitatásával töltünk, így már 75% felett járunk. 

Tényleg úgy akarsz élni, hogy az időd 75%-át stresszben, aggódásban és lehangoltságban éled?

Esetleg végre el tudsz köteleződni amellett, hogy ami neked nem működik, azt feltárod, és megváltoztatod?

A stresszes munkahelyi helyzetek kezelésében szeretnénk nektek segíteni, ehhez a folyamathoz szeretnénk most kicsit hozzájárulni – hétről hétre hozunk nektek egy-egy mini esettanulmányt, ami elsősorban ügyfeleink által felhozott munkahelyi konfliktusokat tartalmaz (természetesen név nélkül vagy álnéven), illetve a szituációk kapcsán olyan megoldási javaslatokat hozunk, amelyek véleményünk szerint segítik a helyzetek átalakítását

Ha szeretnéd, hogy a személyesen a Te munkahelyi konfliktusodhoz készítsünk megoldási javaslatokat, akkor küldd el nekünk helyzeted rövid leírását a kiegyensulyoz@gmail.com címre, és a beérkezett kérdések közül is választunk a munkahelyi stresszkezelde cikkeihez tartalmat!

 

Ha szeretnéd átalakítani munkakapcsolatodat főnököddel, nézd meg ezt a linket






Közelmúltbeli új életélmenyem: a lakásban szétszórt robbanócukor takarítás.

Egy gyerekes összejövetel után nekifogtam a lakás rendbetételének. Mivel ez alkalom során a gyerekek robbanócukrot fogyasztottak, akadt bőven eltávolításra váró cukorka a lakás több pontján. 

A témához laikusként állva segítségül hívom a szétszórt szemek eltakarítására az eddig jól bevált porszívót. Végig szívom a lakást, szuper, már csak a felmosás van hátra.

Előhívom az amúgy leginkább repülős bevetésekre használt felmosófát, majd nekiesek az immár cukormentes parketta felmosásának. Ekkor apró, ámbár egyre intenzívebb robbanó hangokra leszek figyelmes... vajon ennyire beállt volna a hátam a 2 napja tartó nonstop takarítástól, hogy a gerincem már pattog?? Hipochondriámat félretéve reálisabb magyarázat után kutatva észlelem, hogy a már felmosott parketta adja a fura hangot, és nem a hőtágulás okozta fizikai jelenség a magyarázat, hanem bizony a pattogócukor... hiszen a gyerekek által gondosan előnyálazott, majd letapadt darabokkal szemben bármilyen vákuumszinttel rendelkező gép technikája túl kevésnek bizonyulna azok eltüntetéséhez. Így marad az eggyel hatékonyabb, ám csuklót csöppet sem kímélő lekapargatás módszere. A vizes parkettán egyensúlyomat keresve nekiállok a szórakoztató műveletnek…de legalább kaparászás közben beindul a boogie is a lábamban, szinte bizsereg a talpam... jah, neeem, mégsem, ez nem a tánc iránti szenvedélyemnek köszönhető érzés, sokkal inkább a talpamra korábban feltapadt darabok vízzel kölcsönhatásba lépésének hanghatása... de legalább egész kellemes élmény... hát ki ne szeretné a bizsergést??

Kaparás és talpmosás után újra rudat ragadva felmosás csapó kettő, hurrá, a parketta környékéről eltávolodnak a hanghatások, hát, igen, ezt is sikerült legyőzni...

De hmmm, valami még mindig pattog... hat persze, a felmosóvödör, ahol a rongy gondos öblítései közepette bizony szintén megtelepedtek a cukorkadarabok.

Mikor a wc-be öntés közben, illetve a lehúzás után is még hallom a pattogást, már sírva röhögök, és nincs is más dolgom, mint a holnapi bevásárlólistához hozzáírni 20 kiló robbanócukrot.

Te képes vagy megváltoztatni a nézőpontodat egy számodra nem komfortos helyzet kapcsán? Ha segítségre lenne szükséged, hogy könnyedebben éld meg a mindennapokat, keress minket!